Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo

M.
20.12.2021
Przewidywany czas: 2 min

Każde nasze działanie, każda nasza aktywność ma wpływ na otoczenie. To teoretycznie każdy z nas wie. Ale czy wiemy, jak bardzo wpływamy na miejsce, w którym żyjemy? Czy wiemy, które aktywności najbardziej wpływają na środowisko naturalne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ale nie ma wątpliwości, że obniżenie wpływu naszej działalności na otoczenie to nie kwestia jednorazowego działania, tylko raczej proces. Jedną z inicjatyw czy programów, które ma ten proces wspomóc, jest europejski Green Deal, czyli Zielony Ład.

NCBR, czyli Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, dzięki Funduszom Europejskim w ramach Programu Inteligentny Rozwój, wspiera osiem dużych programów badawczych, wśród których są: „Oczyszczalnia przyszłości”, „Innowacyjna biogazownia”, „Technologie domowej retencji”, „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” (a także siostrzany projekt „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE”), „Wentylacja dla szkół i domów”, „Magazynowanie Ciepła i Chłodu” oraz „Magazynowanie energii elektrycznej”, a także „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”. I właśnie o budownictwie będę chciał opowiedzieć w dzisiejszym odcinku.

My w tej chwili musimy w Polsce przeprowadzić gigantyczny proces, bardzo trudny proces transformacji energetycznej kilku milionów budynków, które są właśnie obecnie ogrzewane za pomocą węgla i drewna. I to jest jeden aspekt: wymiana źródeł ciepła. Natomiast modernizacja energetyczna budynku nie powinna poprzestawać na wymianie źródła ciepła. Jeżeli popatrzymy w tej chwili na to, jak wyglądają polskie budynki, to możemy całkiem śmiało powiedzieć: polskie budynki są wampirami energetycznymi. One zużywają ogromne ilości energii, która zamiast służyć celom grzewczym, ucieka przez nieszczelne ściany i przez nieszczelne okna.

Andrzej Guła, NCBR, Krakowski Alarm Smogowy

Gdy zastanawiamy się, co tak naprawdę chcemy zmienić, okazuje się, że w zasadzie wszystko, że ogromnym wyzwaniem jest zmiana i tego, jak transportowane są towary, i tego, jak poruszamy się my. Co kupujemy i gdzie, ile energii, wody czy surowców zużywamy, ale także, gdzie i jak mieszkamy.

Przedsięwzięcie NCBR pod nazwą „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo” finansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zobacz także: Innowacyjna Biogazownia

Zobacz również

Podcasty NTL