Budownictwo Efektywne Energetycznie i Procesowo

M.
20.12.2021
Przewidywany czas: 2 min

Każde nasze działanie, każda nasza aktywność ma wpływ na otoczenie. To teoretycznie każdy z nas wie, ale czy wiemy, jak bardzo wpływamy na miejsce, w którym żyjemy? Czy wiemy, które aktywności wpływają na środowisko naturalne najbardziej?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ale nie ma wątpliwości, że obniżenie wpływu naszej działalności na otoczenie, to nie kwestia jednorazowego działania, tylko raczej proces. Jedną z inicjatyw czy programów, które ma ten proces wspomóc, jest europejski Green Deal, czyli Zielony Ład. 

NCBR, czyli Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dzięki Funduszom Europejskim w ramach programu Inteligentny Rozwój wspiera osiem dużych programów badawczych, wśród których są Oczyszczalnia Przyszłości, Innowacyjna Biogazownia, Domowa Retencja, Elektrociepłownia Przyszłości, Wentylacja Szkół i Domów, Magazynowanie Energii w postaci ciepła i chłodu i Magazynowanie Energii Elektrycznej, a także Efektywne Energetycznie i Procesowo Budownictwo. I właśnie o budownictwie będę chciał opowiedzieć w dzisiejszym odcinku.

My w tej chwili musimy w Polsce przeprowadzić gigantyczny proces, bardzo trudny proces transformacji energetycznej kilku milionów budynków, które są właśnie obecnie ogrzewane za pomocą węgla i drewna. I to jest jeden aspekt, to jest wymiana źródeł ciepła, natomiast modernizacja energetyczna budynku nie powinna poprzestawać na wymianie źródła ciepła. Jeżeli popatrzymy się w tej chwili na to, jak wyglądają polskie budynki, to możemy całkiem śmiało powiedzieć: polskie budynki są wampirami energetycznymi. One zużywają ogromne ilości energii, która zamiast służyć celom grzewczym, ucieka przez nieszczelne ściany i przez nieszczelne okna.

Andrzej Guła, Krakowski Alarm Smogowy

Gdy zastanawiamy się, co tak naprawdę chcemy zmienić, okazuje się, że w zasadzie wszystko, że ogromnym wyzwaniem jest zmiana i tego, jak transportowane są towary i jak poruszamy się my. Co kupujemy i gdzie, ile energii, wody czy surowców zużywamy, ale także, gdzie i jak mieszkamy. 

Zobacz także: Innowacyjna Biogazownia

Zobacz również

Podcasty NTL