Pingwiny – cesarze nielotów

Monika Tarasek
M. Tarasek
09.01.2024
Przewidywany czas: 4 min

Biało-czarne charakterystyczne ptaki, które spotykamy w ogrodach zoologicznych, zawsze budzą ogromną sensację. Ich zabawny chód i imponujące skoki do wody przyciągają zawsze tłumy. Warto dowiedzieć się jednak, jak wygląda życie tych ptaków na wolności, w dzikiej naturze!

Kim są, gdzie żyją i z kim nie mogą się przyjaźnić?

Pingwiny to oczywiście ptaki, mimo tego, że nie potrafią latać. Takie organizmy nazywamy nielotami. Oznacza to, że w wyniku zmieniania się gatunku na przestrzeni lat utraciły one zdolność do lotu. Pingwiny żyją w środowisku, w którym zdecydowanie bardziej przydaje im się mistrzowska zdolność pływania niż latania. Właśnie tę funkcję teraz spełniają ich skrzydła, są niczym rybie płetwy.

Na Ziemi żyje obecnie kilkanaście gatunków pingwinów! Jednak żadnego z nich nie spotkamy naturalnie w Polsce czy nawet Europie. Wszystkie oprócz jednego występują po drugiej stronie naszego globu na półkuli południowej. Zamieszkują chłodne wody przy wybrzeżu Ameryki Południowej, Australii i Antarktydy. Co ciekawe, mimo że kojarzą nam się z lodowcami i zimą spotkać można je również na piaszczystych plażach. Dwa gatunki tych ptaków żyją na stałe w Afryce!

Przeczytaj też: Rafy koralowe – podwodne miasta

Często wydaje nam się, że pingwiny i niedźwiedzie polarne mają ze sobą wiele wspólnego. A czy żyją ze sobą w zgodzie? W sumie to ciężko powiedzieć, bo te zwierzęta nigdy się ze sobą nie spotykają! Mimo że kojarzą się z tym samym środowiskiem życia, tak naprawdę te zwierzęta występują po dwóch przeciwległych stronach kuli ziemskiej! Niedźwiedzie na północy, a pingwiny na południu. Dlatego ich ewentualne spotkanie możliwe jest tylko w zoo!

Wzrost, wygląd i waga – biologia pingwinów

Organizmy pingwinów są unikatowe i znacząco różnią się od tych typowo spotykanych w świecie ptaków. Po pierwsze wyróżniają się rozmiarem i wagą. Większość ptaków musi mieć bardzo zredukowaną masę ciała, w końcu od tego zależy, czy uda się im łatwo wznieść w powietrze.

W świecie pingwinów waga nie ma aż takiego znaczenia, największe, pingwiny cesarskie, są naprawdę ogromne! To zazwyczaj ten gatunek najczęściej widzimy w programach telewizyjnych czy na zdjęciach. Mierzą one powyżej 1 metra wysokości, a ważą nawet 45 kg! Oczywiście istnieją też mniejsze okazy, pingwin mały zamieszkujący wybrzeża Australii ma mniej niż pół metra i waży niecały kilogram!

 Ciało pingwinów wygląda, jakby było pokryte futrem, lecz w rzeczywistości jest niezwykle gęsto porośnięte piórami. Dokładnie tworzą je trzy warstwy piór, które zachodzą na siebie dachówkowo, zapewniając im nieprzemakalną strukturę.

To bardzo ważne przystosowanie do życia w chłodzie i wodnych warunkach. W ciągu swojego codziennego życia nurkują one w lodowatej toni w poszukiwaniu pożywienia. Pióra posiadają więc ogromnie ważną rolę izolacyjną, dzięki nim pingwiny mogą się poczuć, jakby były nurkami w ciepłych piankach!

pingwin

Dodatkowo zwierzęta te natłuszczają swoje pióra dzięki wydzielinie powstającej w gruczole kuprowym. Dzięki temu jeszcze lepiej chronią się przed wychłodzeniem organizmu. Ciekawy jest również sam proces linienia – czyli gubienia piór. W odróżnieniu od innych ptaków nie zrzucają ich sukcesywnie przez cały rok, a w określonym momencie w roku.

Ponadto pingwiny to jedyne ptaki, które przemieszczają się w wyprostowanej postawie ciała. Posiadają świetny słuch, a także dobry wzrok nawet pod wodą! Mają niezwykle silne skrzydła, które służą im do pływania. To dzięki nim czują się dobrze w wodzie i mimo że dość nieporadnie chodzą po lądzie, to pływają z ogromną gracją.

Pod skórą zwierzęta te mają pokaźną warstwę tłuszczu, która również je ogrzewa i pomaga przetrwać surowe warunki. Ważny jest także ogon, mimo że ledwo widoczny to jest niezwykle przydatny pod wodą, pomaga zwinnie sterować ciałem.

Zwyczaje i natura pingwinów

Pingwiny to zwierzęta niesamowicie społeczne! Naturalnie można zaobserwować całe kolonie tych zwierząt składającej się z tysięcy osobników żyjących wspólnie. W momentach bardziej srogich mrozów wszystkie zwierzęta zbliżają się do siebie i w ten sposób “przytulając się” ogrzewają się nawzajem i chronią się przed drapieżnikami.

A jak odnaleźć się nawzajem w tak ogromnej grupie? Za pomocą dźwięku! Pingwiny wydają bardzo charakterystyczne odgłosy. Dzięki temu są wstanie zlokalizować się pośród innych towarzyszy, ale również szybko poinformować o zbliżającym się zagrożeniu.

Te zwierzęta to też bardzo wierni partnerzy. Kiedy już połączą się w parę, ta relacja może trwać nawet całe ich życie. Razem wspierają się podczas wysiadywania jaj i dbania o młode potomstwo. Zazwyczaj samice składają dwa jaja, które wysiadują samce. Mogą budować gniazda z kamieni lub ogrzewać jaja, wytrwale trzymając je między nogami.

Niestety w ostatnich latach coraz więcej ekspertów zabiera głos w sprawie tych ptaków. Apelują oni, że zmieniający się klimat na Ziemi może ogromnie zmniejszyć liczbę tych zwierząt. Jeżeli prognozy się spełnią, do 2100 roku nawet 80% kolonii pingwinów cesarskich prawie całkowicie wyginie!

Literatura:

https://kids.nationalgeographic.com/animals/birds/topic/penguin-facts

https://www.nationalgeographic.com/animals/birds/facts/emperor-penguin

https://www.ekologia.pl/wiedza/zwierzeta/pingwiny

https://www.national-geographic.pl/artykul/gatunki-pingwinow-poznaj-10-niezwyklych-ptakow-ktore-sa-mistrzami-plywania-i-oddanymi-rodzicami

https://www.medianauka.pl/pingwiny#rozmnazanie

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C83824%2Cpiora-pingwinow-i-siersc-niedzwiedzi-inspiracja-w-pracach-nad-nowymi

https://www.tawernaskipperow.pl/czytelnia/ciekawostki/po-co-pingwinowi-sweter%253F/7721

https://www.medianauka.pl/pingwin-cesarski

https://www.medianauka.pl/pingwin-maly

https://scienceinpoland.pap.pl/aktualnosci/news%2C358523%2Cpingwinom-cesarskim-grozi-zaglada.html

https://www.penguins-world.com/penguin-behavior/

https://www.calacademy.org/explore-science/common-penguin-behaviors

https://science.jrank.org/pages/5081/Penguins-Social-behavior.html

https://www.national-geographic.pl/artykul/pingwin-najlepszym-ojcem

Monika Tarasek
Autor

Monika Tarasek

Nieustannie odkrywam piękno świata biologii i chemii. Głęboko wierzę, że wszystkie skomplikowane zjawiska przyrodnicze można wyjaśnić w sposób prosty i przystępny. Ukończyłam kierunek Biochemia na Uniwersytecie Jagiellońskim. W wolnym czasie dużo się uśmiecham, chodzę z głową w chmurach, a kiedy nie rozwijam się naukowo, spełniam się artystycznie.
Zobacz również

Podcasty NTL