Podróże w przestworza – życie astronauty

Monika Tarasek
M. Tarasek
12.12.2023
Przewidywany czas: 4 min

Spoglądając nocą w niebo, ciężko jest uwierzyć, że te małe kropeczki to prawdziwe ciała niebieskie dryfujące we wszechświecie jak Ziemia. Niewyobrażalne jest wręcz oderwanie się od naszej planety. Jednak dla astronautów to praca, która jest nie tylko zaszczytem, ale także ogromną odpowiedzialnością.

Zawód marzeń, astronauta – jak nim zostać?

Wiele osób marzy, aby zostać astronautą, ale to przywilej tylko dla nielicznych. Niewiele ponad 600 osób mogło doświadczyć wzbicia się ponad orbitę Ziemi, w przestrzeń kosmiczną. Więc jak nim zostać? W końcu nie ma żadnych szkół, które by do tego przygotowywały.

Po pierwsze trzeba sobie uświadomić, że każda misja to miejsce na niezwykłą pracę zaledwie dla kilku wybranych. Każdy z nich jest ważnym członkiem, który musi wspierać drużynę swoimi umiejętnościami.

Kluczowe jest, by osoba, która chce zostać astronautą, posiadała wyższe wykształcenie w kierunkach naukowych lub technicznych. Dodatkowym atutem kandydata jest doświadczenie w operacjach lotniczych.  Inne umiejętności są również brane pod uwagę i mogą stać się rozstrzygające w wyborze kolejnego astronauty.

Przeczytaj też: Kim jest astronom?

Tęga głowa pełna wiedzy to jeszcze żadna gwarancja sukcesu dla kandydata. Podczas misji w kosmosie trzeba wykazać się wytrzymałością fizyczną. Nasze ciała są przez ewolucję idealnie przystosowane do życia, ale tu na Ziemi. Podróż w przestworza to wyzwanie zupełnie innego kalibru.

Oprócz tego potrzebna jest silna psychika. Zamknięty statek kosmiczny, kilkugodzinny lot pod dużym stresem, współpraca w grupie w wymagających warunkach to ogromne wyzwanie nawet dla najbardziej opanowanych. Osoba, która chciałaby zostać astronautą, ma przed sobą wymagające kryteria, ale najbardziej zdeterminowanych czeka przygoda, której nie zapomną do końca życia i która zapisze się na kartach historii całego świata!

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – nasza baza w przestworzach

Jest takie miejsce w kosmosie, które można z powodzeniem nazwać ambasadą ziemską. Jest to Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Jej początek sięga roku 1998, kiedy to na orbitę wystrzelono pierwszy jej element.

Pomysł na powstanie międzynarodowego miejsca w kosmosie zrodził się w wyniku połączenia projektów budowy trzech oddzielnych stacji rosyjskiej, amerykańskiej i europejskiej.

Takie przedsięwzięcie było niesamowicie trudnym wyzwaniem, wymagało współpracy najwyższej klasy specjalistów dla wspólnego celu. Jej powstanie udowodniło, że  kosmos jest naszym wspólnym domem, a naukowa współpraca między krajami jest potrzebna i bezcenna.

astronauta

Stacja kosmiczna miała za zadanie spełnić marzenie o stałym pobycie ludzi w kosmosie i od 2000 roku nieustannie tak jest. W sumie międzynarodowy dom w kosmosie odwiedziło już prawie 300 ludzi pochodzących z wielu krajów! Stacja nieustannie okrąża Ziemię. Przebywając na niej codziennie, można oglądać 16 wschodów i zachodów słońca. To musi być niesamowity spektakl!

Cała konstrukcja składa się z kilkunastu modułów, a jej długość jest porównywalna do wymiarów boiska piłkarskiego. W środku oprócz skomplikowanej aparatury i laboratoriów znajdują się normalne sypialnie i łazienki, tak by astronauci mogli czuć się komfortowo. Co więcej, na statku jest nawet siłownia! Jednym z wielu zadań przebywającej załogi kosmonautów jest budowa, zabezpieczanie i ulepszanie tej skomplikowanej konstrukcji, tak by służyła wszystkim jak najlepiej!

Jak w domu – codzienność w kosmosie

Życie w kosmosie brzmi jak marzenie, jednak tak naprawdę stawia wiele wyzwań, do których muszą być przyzwyczajeni wszyscy członkowie załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Aby wyobrazić sobie ich codzienność, najpierw trzeba sobie uświadomić, że brak ziemskiej grawitacji w kosmosie to spore utrudnienie, które wpływa prawie na każdą wykonywaną czynność.

Kosmonauci cały czas unoszą się, można to uczucie porównać z pływaniem, tylko bez wody. Pierwsze wyzwanie to sen. Członkowie załogi muszą spać w śpiworach, które są przymocowane do ścian! Czemu? Żeby w trakcie snu nie odlecieli! Za to mogą spać w każdej pozycji, bo na stacji pojęcie góra i dół traci na znaczeniu!

Odpowiedniego picia też należy się nauczyć. W takich warunkach woda nie wylewa się z pojemnika, a unosi się w postaci drobnych kuleczek, dlatego astronauci wszystkie napoje dostają w szczelnych woreczkach.

A czy załoganci mogą liczyć na smaczne dostawy świeżych owoców? Okazuje się, że tak! Oczywiście zdarza się to rzadko, kiedy z Ziemi przyleci pojazd dostarczający zaopatrzenie. Większość posiłków kosmonautów jest dokładnie wysuszona, dopiero po dodaniu do pokarmu wody, staje się jadalna i smakowita!

Po co badać kosmos?

Głównym celem stworzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej było i jest prowadzenie badań naukowych, przede wszystkich technologicznych i biologicznych. Są to niezwykle cenne analizy, jednak po co prowadzimy je w tak kosztowny i wymagający sposób?

Większość praw naukowych i obserwacji, jakie znamy, było przeprowadzanych w warunkach, w których występowała grawitacja. To, co możemy odkryć w warunkach kosmicznych, jest zupełnie nowe i może zmienić całkiem, jak postrzegamy prawa natury!

Dotychczasowo prowadzone badania są niesamowicie odkrywcze i warto się o nich dowiedzieć więcej. Na przykład na temat niezwykle interesujących badań dotyczących budowania sieci przez pająki!

Literatura:

https://www.nytimes.com/2021/11/10/science/600-astronauts-space.html#:~:text=Matthias%20Maurer%2C%20Crew%2D3’s%20mission,3’s%20commander%2C%20will%20be%20No.

https://mlodytechnik.pl/technika/30504-jak-dzis-zostac-astronauta

https://www.esa.int/Science_Exploration/Human_and_Robotic_Exploration/Astronauts/How_to_become_an_astronaut

https://www.national-geographic.pl/artykul/miedzynarodowa-stacja-kosmiczna-to-orbitujace-laboratorium-mialo-zapewnic-nam-pokoj-jaki-los-czeka-iss#Mi%C4%99dzynarodowa+Stacja+Kosmiczna+%E2%80%93+modu%C5%82y

https://www.focus.pl/artykul/jak-si-yje-w-kosmosie-przeczytaj-zanim-zaczniesz-marzy-o-podry-do-gwiazd

Monika Tarasek
Autor

Monika Tarasek

Nieustannie odkrywam piękno świata biologii i chemii. Głęboko wierzę, że wszystkie skomplikowane zjawiska przyrodnicze można wyjaśnić w sposób prosty i przystępny. Ukończyłam kierunek Biochemia na Uniwersytecie Jagiellońskim. W wolnym czasie dużo się uśmiecham, chodzę z głową w chmurach, a kiedy nie rozwijam się naukowo, spełniam się artystycznie.
Zobacz również

Podcasty NTL