Najdziwniejsze zwierzęta na świecie

Redakcja NTL
NTL
07.09.2023

Dziwny, czy osobliwy, to taki, który wymyka się naszym wyobrażeniom. O zwierzętach jako nieodłącznych towarzyszach naszego życia czy mieszkańcach różnych ekosystemów uczymy się od przedszkola. Dziwne zwierzęta to więc takie, które z jakiegoś powodu wyłamują się z przyjętego schematu. Zapraszam na mój autorski przegląd najdziwniejszych zwierząt na świecie.

Najdziwniejsze zwierzęta na świecie – wprowadzenie

Na początek spójrzcie na kraba pacyficznego (Macrocheira kaempferi) – szczególnie stary gatunek, niekiedy nazywany żywą skamieniałością. To, co stanowi o jego wyjątkowości, to rozmiar. Rozpiętość jego odnóży sięga nawet do 3 metrów, co przy wadze 20 kilogramów czyni go największym stawonogiem na świecie. 

Wysoko na rozmaitych listach najdziwniejszych zwierząt znajduje się gwiazdonos amerykański (Condylura cristata). Na pierwszy rzut oka wygląda jak kret, któremu ktoś zrobił dużą krzywdę i rozerwał nos na wiele części.

Na tym nietypowym, rozdzielonym na wiele czułek nosie znajdują się receptory dotyku, tzw. narządy Eimera odpowiadające między innymi za rozpoznawanie ewentualnego pożywienia. Zamiast jednego nosa, gwiazdonos amerykański ma 22 tzw. wypustki nosowe. Na każdej z nich mieści się wiele receptorów dotyku, co czyni ich gwiaździste nosy bardzo czułym narzędziem.

Przeczytaj też: Rafy koralowe – podwodne miasta

Narządy Eimera spotykamy u kretów, z którymi gwiazdonos amerykański jest blisko spokrewniony, a także u kolejnego bohatera z naszej listy – węża czułkowego (Erpeton tentaculatum), którego polska nazwa dokładnie oddaje jego wygląd. Moim zdaniem wygląda pociesznie. Wszak nieczęsto spotyka się węża z czułkami jak ślimak.

Wracając jeszcze do tematyki nietypowych nosów, bardzo dziwną formą wykształcenia tego organu może pochwalić się suhak (Saiga). To nietypowa antylopa zamieszkująca stepy i obszary półpustynne. Charakterystyczny, wyglądający na bardzo spuchnięty nos pełni u tych zwierząt prawdopodobnie dwie podstawowe funkcje; filtruje kurz i ogrzewa powietrze dostające się do dróg oddechowych. 

💙 Wesprzyj nas!

Dzięki Tobie będziemy mogli nadal tworzyć wartościowe materiały, obalać fake newsy, pomagać zdolnej młodzieży i inspirować ją do tego, by zainteresowała się naukami ścisłymi. Dziękujemy za Twoje wsparcie.

20 zł 50 zł 100 zł 200 zł
Przesyłając ten formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Fundację Nauka. To Lubię, KRS 0000852761, REGON 386726597, NIP 969 1642791, ul. Stanisława Konarskiego 18C, 44-100 Gliwice. Wspieram!

Wygodne i bezpieczne płatności zapewnia PayU.

Zobacz regulamin darowizny TUTAJ.

Najdziwniejsze morskie zwierzęta

Dwa kolejne przykłady wziąłem ze środowiska wodnego. Ambystoma meksykańska (Ambystoma mexicanum) jest wodnym płazem, który wyróżnia się najbardziej na tle innych zwierząt przez swój sposób rozmnażania. Ambystoma, z uwagi na szybki rozwój narządów płciowych, jest w stanie rozmnażać się jeszcze w stadium larwalnym. Tę wodną postać larwalną określa się mianem aksolotla – i to pod tą postacią ambystoma wygląda jak wyjęta prosto z kreskówki.

Zwierzę to, pierwotnie zamieszkujące jeziora w Meksyku, możemy kupić do naszego akwarium. Jest też często wykorzystywane w licznych badaniach laboratoryjnych dotyczących genetyki, endokrynologii czy transplantacji.

Blob fish (Psychrolutes marcidus) z kolei, z uwagi na swój galaretowaty wygląd, jest uznawany za jedno z najbrzydszych zwierząt na świecie. Wszystkiemu winna jest dekompresja, bo w swoim środowisku, w którym panuje bardzo wysokie ciśnienie wygląda całkiem normalnie. Dopiero wyciągnięty na powierzchnię przybiera wygląd znany z licznych internetowych memów. 

Pangoliny

Teraz kilka słów o pangolinach zasługujących na specjalne miejsce na wielu listach, nie tylko tych najdziwniejszych zwierząt. Pangoliny to rodzina ssaków z rzędu łuskowców, więc właściwie mówimy tutaj o kilku gatunkach, żyjących w Afryce i Azji.

To, co wyróżnia pangoliny, to fakt, że są najczęściej przemycanymi zwierzętami na świecie, z uwagi na ich mięso i łuski wykorzystywane w medycynie naturalnej. W obliczu zagrożenia zwierzęta te zwijają się w kulkę, a przykrywające całe ciało łuski chronią je przed napastnikami. 

To też Cię zainteresuje: Bakterie w kosmosie ­­– czy na innych planetach są drobnoustroje?

Ponadto pangoliny są oligofagami, czyli ich menu jest niezwykle krótkie, żywią się jedynie kilkoma gatunkami mrówek i termitów. Jakby tego było mało, nie mają zębów, a pokarm rozcierają o ściany żołądka albo przy użyciu połkniętych kamieni. 

Ludzie

Robiąc dzisiejszą listę, w pewnym momencie zdałem sobie sprawę, że w tego typu zestawieniach nigdy nie widziałem człowieka. Tak, my, ludzie, jesteśmy bardzo dziwnymi zwierzętami. Jesteśmygatunkiem inwazyjnym, który podporządkował sobie świat, jesteśmy w stanie zasiedlać praktycznie wszystkie ekosystemy.

Człowieka spośród innych zwierząt wyróżnia wykształcony do myślenia abstrakcyjnego mózg, rozwinięta mowa, wyjątkowo sprawne dłonie czy umiejętność kontrolowania ognia, która w pewnym momencie dała nam kolosalną przewagę nad resztą gatunków.

To, co jest znacząco inne w porównaniu do pozostałych gatunków, to także długi okres dzieciństwa i sposób, w jaki się rodzimy. Sposób, który wymaga wsparcia i jest dla kobiety bardzo wymagający.

Lista dziwnych cech, cech, które nie występują u nikogo w świecie zwierząt, czyni nas dość dziwnymi. Różne są kategorie tego, co można nazwać dziwnym, ale faktem jest, że ludzie jako jedyni na Ziemi wykształcili inteligencję pozwalającą budować drapacze chmur, stawiać elektrownie jądrowe i wysyłać rakiety w kosmos. Czy nie jest to dziwne? 

Wybrane dodatkowe źródła:

https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.1201885109

https://www.worldwildlife.org/species/pangolin

https://www.worldwildlife.org/stories/the-fight-to-stop-pangolin-extinction

https://www.google.com/amp/s/www.polsatnews.pl/wiadomosc-amp/2023-02-25/najbardziej-oryginalny-pysk-wsrod-zwierzat-unikalna-cecha-ewolucyjna/

https://www.polskieradio.pl/23/266/artykul/293010,10-rzeczy-ktore-czynia-ludzi-wyjatkowymi

https://www.smithsonianmag.com/smart-news/in-defense-of-the-blobfish-why-the-worlds-ugliest-animal-isnt-as-ugly-as-you-think-it-is-6676336/

Zobacz również

Podcasty NTL