600 godzin pracy i 20 000 zdjęć – tak powstawał serial o Sondzie

M.
03.06.2022

Wyprodukowanie kilku odcinków animowanej serii w technice poklatkowej to nie lada wyzwanie. Przekonaliśmy się o tym podczas tworzenia naszego serialu o przygodach sondy Poznajki. Zobacz kulisy produkcji!

Nasz serial o Sondzie w liczbach

Żeby nie być gołosłownym i pokazać skalę wykonanych prac, posłużymy się liczbami:

  • Ponad 150 wypitych kaw (nawet późno w nocy)
  • 600 godzin pracy nad animacjami
  • 20 000 zdjęć, które zostały zanimowane
  • kilkanaście kilogramów plasteliny, z której powstały modele.

Skąd pomysł na film o kosmosie dla dzieci?

Misją Nauka. To Lubię jest edukowanie i popularyzacja nauki. Nie tylko wśród dorosłych widzów i czytelników, ale również wśród najmłodszego pokolenia. Są pewne tematy, o których Tomasz Rożek – pomysłodawca i główny twórca serii o kosmosie – myślał od samego początku. To między innymi cykl o anatomii człowieka [możesz go zobaczyć TUTAJ], który tłumaczy zawiłości ludzkiego organizmu.

Poznaj nasz serial o przygodach sondy kosmicznej!

Kolejnym, wielkim tematem był kosmos. To zagadnienie, które fascynuje prawie wszystkie dzieci na którymś etapie rozwoju. Wybór zatem był dość oczywisty i tak powstał koncept na częściowo animowany film o kosmosie dla dzieci. Film został podzielony na odcinki i wyszedł z tego serial w kilku odcinkach.

Technika animacji poklatkowej – jak powstaje taka produkcja?

Przygotowanie animacji w technice poklatkowej to bardzo czasochłonne zadanie. Z nami współpracowała Zuza Rogala – studentka ostatniego roku Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej praca polegała (w dużym uproszczeniu) na wykonaniu modeli z plasteliny, które następnie należało dokładnie sfotografować w niezliczonych kadrach. Takie dziesiątki tysięcy zdjęć następnie zostaje zanimowanych. Szczegóły poznasz w filmie, w którym zarówno Zuza, jak i Tomasz opowiadają o kulisach powstania serialu.

Podziękowanie dla Mecenasów Nauka. To Lubię

W tym miejscu nie może zabraknąć podziękowania dla Mecenasów Fundacji Nauka. To Lubię, którzy od wielu miesięcy wspierają nas finansowo poprzez portal Zrzutka.pl. To oni w całości sfinansowali „Kosmiczne przygody pewnej Sondy” i bardzo, bardzo dziękujemy za to!

Jeśli uważasz, że to, co robimy jest wartościowe i chcesz/masz możliwość nas wesprzeć, zachęcamy do wpłat poprzez Zrzutkę. Znajdziesz ją pod TYM LINKIEM.

Zobacz również

Podcasty NTL