Naziemna stacja satelitarna w Pobiedniku

M.
01.02.2022
Przewidywany czas: 2 min

Jeszcze w tym roku AGH i Stowarzyszenie Aeroklub Krakowski rozpoczną prace nad utworzeniem satelitarnej stacji naziemnej w Pobiedniku Wielkim (woj. małopolskie).

Laboratorium AGH – jak będzie wyglądać?

Naziemna stacja satelitarna powstanie na terenie lotniska aeroklubu. Wewnątrz budynku przewidziane zostało miejsce na pomieszczenia, w których będą odbywać się zajęcia dydaktyczne z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

Kopuła budynku będzie chroniła przed niekorzystnym wpływem zjawisk meteorologicznych system antenowy o średnicy 4,5 m i wadze około 1900 kg.

Wesprzyj zrzutkę Nauka. To Lubię

Inwestycja dla pracowników i studentów

Stacja ma być czymś w rodzaju „bazy technicznej”, co pozwoli na kształcenie w Centrum studentów „w zakresie podstaw łączności satelitarnej, w tym przetwarzania danych pochodzących z obrazowania satelitarnego oraz bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych”.

Stworzenie naziemnego segmentu systemu łączności satelitarnej niezbędne jest do obsługi przyszłych misji kosmicznych realizowanych przez pracowników oraz studentów AGH, między innymi w kontekście planowanego na kolejne lata wyniesienia satelity AGH na niską orbitę okołoziemską

prof. Tadeusz Uhla, dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH

Studenci i pracownicy Akademii Górniczo-Hutniczej będą mieli możliwość zbierania i przetwarzania danych na potrzeby administracji publicznej. Nowa jednostka pozwoli na testowanie rozwiązań, zwiększających niezawodność, bezpieczeństwo oraz efektywność transmisji danych, zarówno na odcinku między centrum kontroli misji a satelitą, jak i między satelitami.

Przeczytaj też: Rzeszowscy naukowcy stworzyli program, który pomoże chorym na Parkinsona

Twórcy stacji mają nadzieję, że stanie się ona również miejscem, gdzie realizowane będą przedsięwzięcia, które umożliwią opracowanie nowych technologii kosmicznych. Plany zakładają realizację tych założeń we współpracy z innymi zespołami, ośrodkami naukowymi i przemysłem kosmicznym, zarówno krajowym, jak i zagranicznym.

Współpraca AGH ze Stowarzyszeniem Aeroklub Krakowski

Działania na rzecz inwestycji to jeden z zapisów współpracy zawartej pomiędzy AGH a Stowarzyszeniem Aeroklub Krakowski. Jednym z jej głównym celów jest prowadzenie wspólnej działalności naukowej i dydaktycznej, m.in. upowszechnienie wiedzy dotyczącej technologii kosmicznych i lotnictwa.

Jesteśmy dumni, że dzięki zaproszeniu do współpracy możemy uczestniczyć w tworzeniu małopolskiej historii eksploracji kosmosu.

podkreśliła dyrektor aeroklubu, Sabina Hawryłko.

Dzięki współpracy studenci i pracownicy AGH będą mogli uczestniczyć w kursach podstaw pilotażu szybowców i samolotów.

Przeczytaj też: Ablacja serca skuteczną metodą leczenia arytmii – sukces specjalistów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również

Podcasty NTL