Radioaktywna woda z Fukushimy w Pacyfiku

Redakcja NTL
NTL
01.08.2023

Japończycy zamierzają wypuścić do oceanu skażoną radioaktywnie wodę, która służyła do chłodzenia reaktorów jądrowych w uszkodzonej elektrowni w Fukushimie. Dzisiaj opowiem właśnie o tym.

Elektrownia w Fukushimie – wprowadzenie

W Fukushimie czy w jej okolicy byłem dwa razy. Raz bardzo krótko po samych wydarzeniach związanych z awarią reaktorów. Drugi raz chyba równo 10 lat po nich. Kilkanaście lat temu, dokładnie w 2011 roku, w wyniku fali tsunami o niespotykanej wysokości zostały uszkodzone systemy awaryjnego zasilania reaktorów w elektrowni jądrowej w japońskiej Fukushimie.

O samym wypadku czy awarii zrobiłem już kilka materiałów, więc tutaj tylko skrótowo powiem, że reaktory przestały być skutecznie chłodzone, w efekcie czego doszło do ich rozszczelnienia i przedostania się radioaktywnych elementów do wody, którą zaczęto je chłodzić w sposób mocno prowizoryczny.

Ten prowizoryczny system co prawda spowodował, że temperatura w rdzeniach przestała rosnąć i zaczęła spadać, ale niestety wiązał się także z tym, że gromadziły się ogromne ilości zanieczyszczonej materiałami radioaktywnymi wody. Dzisiaj nie ma jej już gdzie przechowywać i w ostatnich tygodniach zdecydowano się na jej zrzucenie do Pacyfiku.

To wywołuje ogromne kontrowersje szczególnie w Korei, której mieszkańcy w pośpiechu zaczęli wykupywać sól ze sklepów. Wszystko po to, by mieć pewność, że ta, która trafi na ich stoły, pochodzi z odsalania nieskażonego morza. Na alarm biją także te gałęzie przemysłu, także w samej Japonii, które żyją z handlu owocami morza, twierdząc, że gdy rozpocznie się zrzut radioaktywnej wody, nikt nie będzie chciał od nich kupować. No to popatrzmy na fakty, bo w ich szczegółach tkwi problem.


Jakie są fakty?

Rafael Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (ang. IAEA – International Atomic Energy Agency) był z wizytą w Tokio, u premiera Japonii – Fumio Kishidy. Celem odwiedzin było oficjalne przedstawienie raportu z przeglądu bezpieczeństwa ekspertów IAEA, w którym stwierdzono, że planowany zrzut wody z elektrowni Fukushima Daichi jest zgodny ze wszystkimi standardami i procedurami bezpieczeństwa, a jego wpływ radiologiczny na ludzi i środowisko będzie znikomy.

Raport jest wynikiem 2-letnich prac, a o jego przygotowanie do IAEA zwróciła się sama Japonia. Zdaniem japońskiego rządu wodę trzeba albo zrzucić do oceanu, albo odparować, bo zbiorniki do jej przechowywania są już 97 proc. pełne, a nie ma miejsca, żeby wybudować nowe. Zdecydowano się na wylanie wody, bo argumentowano, że jej szkodliwość jest znikoma, a koszty odparowywania ogromne.

O jakiej ilości wody mówimy? O niecałym 1,5 miliona m3, czyli o około 400 basenach olimpijskich. Woda, o której mowa, pochodzi z oceanu, jest pompowana z oceanu i władze Japonii chcą, by do niego wróciła. Tak, jest radioaktywna, ale w zasadzie z całego radioaktywnego zanieczyszczenia ma być oczyszczona, odfiltrowana.

Radioaktywny tryt i inne szkodliwe substancje

To, co w niej zostanie, to radioaktywny tryt. Tryt to jest izotop wodoru, to pierwiastek, którego atom skłąda się z jednego protonu i dwóch neutronów. Jak jeden proton, to jeden elektron krążący czy znajdujący się wokół jądra. 

Ilość trytu w odfiltrowanej przez Japończyków wodzie będzie niewielka – siedmiokrotnie mniejsza od górnych limitów Międzynarodowej Organizacji Zdrowia dla wody pitnej. Dodatkowo, woda ze zbiorników z Fukushimy zostanie jeszcze rozcieńczona. Picie tej wody, jedzenie ryb, które w niej pływają, czy glonów, które w niej rosły, nie będzie stanowiło zagrożenia ani dla życia ani dla zdrowia ludzi.

Oczywiście o ile woda zostanie oczyszczona zgodnie z założeniami wziętymi pod uwagę do wyliczeń. Nie ma wątpliwości, że Japończycy posiadają technologię, dzięki której będą w stanie oczyścić wodę, a to, czy to będą robili, to już kwestia odpowiednich inspekcji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej właśnie. 

Pozostałe radioaktywne substancje, które teraz znajdują się w wodzie, będą odfiltrowane i zagęszczone oraz traktowane jak radioaktywne odpady, radioaktywne śmieci. Zostaną składowane zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Radioaktywne odpady

Przy czym warto może powiedzieć, że w składowiskach odpadów radioaktywnych przeważająca większość odpadów wcale nie pochodzi z energetyki jądrowej, tylko z innych sektorów, takich jak medycyna czy przemysł. To nie tak, że zamykając elektrownie jądrowe, albo w przypadku Polski nie otwierając elektrowni jądrowych, mamy z głowy problem z radioaktywnymi odpadami. To nieprawda. Produkujemy ich trochę w wielu różnych miejscach przemysłu czy gospodarki. 

Tryt, którego niewielkie ilości zostaną w wodzie po odfiltrowaniu, jest izotopem radiaktywnym o półokresie rozpadu wynoszącym 12 lat, a to znaczy, że z czasem jego ilość będzie spadała. Na dodatek jest izotopem beta promieniotwórczym, a to znaczy, że zasięg jego promieniowania jest bardzo niewielki.

Choć jak wcześniej wspomniałem, nie samo to jest argumentem rządu Japonii o bezpieczeństwie tej operacji, ale to, że tego radioaktywnego trytu jest niewiele. I to, że tryt, który dostaje się do organizmu, nie jest w nim kumulowany, tylko utrzymuje się w nim bardzo krótko. Otrzymanie wysokiej dawki promieniowania z trytowego źródła także z tego powodu jest niemożliwe. 

Przeczytaj też: Jak Oppenheimer skonstruował bombę? Historia bomby atomowej

Jest jeszcze coś. Woda nie zostanie zrzucona na raz, tylko będzie zrzucana przez kolejnych 30, a może nawet 40 lat. Po tym czasie trytu w wodzie praktycznie nie będzie wcale, bo – jeszcze raz – jego półokres rozpadu wynosi 12 lat. To oczywiście nie jest argumentem za nieszkodliwością, ale tryt jest izotopem naturalnym i w niewielkich ilościach powstaje w ziemskiej atmosferze w wyniku oddziaływania promieniowania kosmicznego. Powstaje także w reaktorach jądrowych.

Co zrozumiałe, szczególnie w Japonii, temat energii jądrowej, skażenia radioaktywnego czy radioaktywności w ogóle, wywołuje emocje. One oczywiście są związane nie tylko z samymi wydarzeniami z Fukushimy sprzed 12 lat, ale także ze zrzuceniem bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki.

Wybrane dodatkowe źródła: 

https://www.iaea.org/newscenter/pressreleases/iaea-finds-japans-plans-to-release-treated-water-into-the-sea-at-fukushima-consistent-with-international-safety-standards

https://www.nrc.gov/docs/ML1029/ML102990104.pdf

https://tvn24.pl/swiat/japonia-fukushima-zrzuci-skazona-wode-strach-w-regionie-tego-dzina-nie-da-sie-zawrocic-do-butelki-7203344

https://www.green-news.pl/3535-fukushima-zrzut-skazonej-wody-tryt-radiowegiel

https://www.cire.pl/artykuly/energetyka-jadrowa-komentarze/zrzut-wody-ze-zbiornikow-w-fukushimie-do-oceanu

https://www.nrc.gov/reading-rm/doc-collections/fact-sheets/tritium-radiation-fs.html

Zobacz również
Szukamy łowców meteorytów

Szukamy łowców meteorytów

19.04.2024 6 min czytania

Podcasty NTL